يکشنبه 28 آبان 1396
اخبار
25

بیانات حضرت آیت‌الله علوی بروجردی (دامت بركاته) در جمع رياست محترم و هيئت رئيسه و برخي از اعضاء كميسيون اقتصادي مجلس

بیانات حضرت آیت‌الله علوی بروجردی (دامت بركاته) در جمع رياست محترم و هيئت رئيسه و برخي از اعضاء كميسيون اقتصادي مجلسبسم الله الرحمن الرحيم


قوام هر مملکتی به اقتصاد آن است

آیت الله علوی بروجردی در دیدار با دکتر پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصاد مجلس شورای اسلامی به همراه هیئت رئیسه و برخی از اعضای کمیسیون اقتصاد مجلس گفت: قوام هر مملکتی به اقتصاد آن است، و اقتصاد جزء امور اصلی و زیربنایی هر کشوری به شمار می آید.

یکی از مشکلات عمده  امروز کشور، نحوه  اداره بانک ها است. متاسفانه بانکها در دوران تحریم گاهی نه تنها به اقتصاد کشور کمک نکرد، بلکه به مشکلات هم اضافه کرده اند.

معظم له گفت: ایران کشوری بزرگ و دارای امکانات زیادی است و همچنین دارای مردمی است، چه در داخل و چه در خارج که صاحب سرمایه هستند؛ طبق فرمايش رهبر معظم انقلاب : اگر به اقتصاد مقاومتی و يك اقتصاد درون جوش تکیه شود، امکان اینکه بسیاری از مشکلات برطرف شود، خواهد بود.

بانک­ها به جای ضابطه محوری، رابطه محور هستند

آیت الله علوی بروجردی افزود: باید این مسئله مشخص شود که کار بانک چیست؟ و باید کار بانک تعریف شود. آیا بانک، سرمایه داری است که پا به پای تجار، می خواهد کاسبی کند؟ اگر این باشد جای رقابت برای سایر رقبا  باقی نمی ماند.

بانک اگر با امکانات کلانی که در اختیار دارد می خواهد وارد تجارت شود، دیگر کسی رغبت به سرمایه گذاری نشان نمی دهد، بانك از رسالت اصلی خود به حاشیه رفته است. متاسفانه کسی که مولد و تولید کننده بوده، وام در اختیارش نگذاشته اند؛ و بجای این کسی که رابطه داشته وام و امکانات زیادی در اختیارش قرار داده اند.

ایشان فرمود: اصل مسئله اين است كه اسلامی کردن بانک ها چيست؟ در گذشته که بانکها اسلامی نبود، سودهای کلان از مردم و تولید کنندگان می گرفتند؟ با این پرداخت­ها، تولید کنندگان را از نظر اقتصادی فلج می کند. خصوصا اختلاف فاحش قيمت ارز اين، خود يك ضربه اي بود به ارباب صنایع و توليد كنندگان.

بانک باید کار خودش را بکند و سرویس دهی خودش را داشته باشد و درصد سودی که می خواهد بگیرد باید مشخص باشد؛ و سهامداران بانک فقط نسبت به آن درصدی که عرضه می کنند، باید سهم داشته باشند نه بیشتر. اینکه بانک یک وسیله ای باشد که افراد در تجارت های کلان وارد بشوند و در بازار سرمایه و موج ایجاد کنندو بقیه را از کار و فعالیت بیندازند، این کار بانک نیست. بانک بنگاه دار نیست.

طرح شما قوی باشد. ممکن است بین شما و آقایان دولت اختلاف باشد، اما حَکم بین شما متخصین باشند، متخصین امور اقتصادی و متخصین امور مذهبی آنان به نظر شرع بصیر باشند، نظر بدهند و شما آن راهی که بهتر است انتخاب کنید. لذا طرح و لایحه شما که با برنامه ریزی اساسی و مشورت متخصین، دقیق باشد. 

آیت الله علوی بروجردی گفت: بانکها در شرایط خاصی که کشور دارد می توانند به اقتصاد کشور رشد دهند و رشدی اقتصادی را باید در سایه فعالیتهای بانکی داشته باشیم، اما متاسفانه مشکلاتی هم دارند: بانک پول را در اختیار افرادی قرار دادند که نمی توانند، پول ها را پس بدهند. و عمدتا این اشکالات به خود بانک ها بر می­گردد که به طور نسنجیده عمل کرده اند و نظارت کافی نکردند، ما نسبت به این مشکل هم نمی توانیم بی تفاوت باشیم، اما بانک کار خودش را انجام دهد.

رونق در صنعت ساختمان موجب بهبود اقتصاد

 ما نیازمند فعالیت اقتصادی هستیم و باید پول ها را در اختیار صنایعی قرار داد که رشد اقتصادی برای کشور ایجاد می کنند و در عین حال باعث اشتغال برای مردم می شوند و از جمله آن صنعت ساختمان است؛ باید کاری کرد این صنعت از رکود خارج و به حرکت افتد و باعث اشتغال زایی در کشور شود. مثلا80 % قیمت ساختمان به مردم وام بدهند، اگر یک صنعت ساختمان راه بیفتد، چقدرصنعت در کنارش و چقدر اشتغال ایجاد می­شود.

آیت الله علوی بروجردی فرمود: تولیدکننده ای که وام گرفته و در راه تولید خرج کرده و در حال حاضر قادر به پس دادن اقساط نیست، باید چند سال به او فرصت داد، این پول را در راه تولید و صادرات مصرف کرده است؛ فعلا هیچ چیز از این شخص نگیرید تا رشد کند، سپس ببینید چگونه می­تواند پول بانک را برگرداند. دولت هم باید به تولید کنندگان در برگرداندن پول کمک کند، چرا که او به رشد اقتصادی کمک کرده است.

آیت الله علوی بروجردی افزود: اسلامی کردن بانک طرح خوبی است؛ اما اجرا هم مهم است. خیلی از اوقات ما طرح خوب داریم، اما در اجرا بعد عمل می­کنند و خارج از نظام معمول عمل می­شود و قرار دادهایی خارج از چهار چوب و نظام معمول بسته می­شود. باید طوری برنامه ریزی شود که مشکلات جامعه را برطرف نماید؛ افرادی باید در راس بانکها قرار گیرند که واقعا علاقه مند به اقتصاد کشور باشند و تنها به فکر زیاد کردن سرمایه های بانک خود نباشند، بنابراین باید طرح های پیش رو طوری باشد که جلوی سوء استفاده را بگیرد؛ و بانک ها از هر لحاظ باعث رشد اقتصاد کشور و تولید کننده شوند.

عدم معافیت مالیاتی موسسات خاص

آیت الله علوی بروجردی گفت: از دیگر مباحثی که باعث رشد اقتصادی می شود؛ بحث مالیات و عدم اتکا به نفت است، باید تکیه اقتصادی کشور به نفت کم شود و از آن طرف تکیه بر مالیات بیشتر شود. نفت نمی تواند تکیه گاه خوبی برای رشد اقتصاد در کشور شود.

معظم له گفت: در بحث مالیات، باید همه مالیات پرداخت کنند، در موسسات خاص نداشته باشیم. از همه افراد و موسسات که در کشور مشغول تجارت و کاسبی هستند؛ مالیات گرفته شود، هر موسسه خیریه ای که مشغول تجارت و کاسبی کردن است، باید مالیات بپردازد؛ چرا که اگر سرمایه گذار، سرمایه گذاری کرد و مالیات پرداخت خودش را پرداخت و موسسات خاص مالیات ندهند، قیمت تمام شده او کمتر می­شود و جنس خود را ارزانتر می­فروشد. در اینجا سرمایه گذار ضرر می­دهد و نمی­تواند رقابت و تجارت کند. بله میخواهید کمک به این موسسات کنید، با یک طرح همان پول به آن موسسات کمک کنید، یا اگر کسی به این موسسات کمک کرد به جای مالیات حساب شود، ولی پرداخت مالیات در کشور باید اصل باشد. اگر نظام مالیاتی درست شود، قطعا رشد اقتصادی را نیز در پی خواهد داشت.

توجه به اقتصاد آب

ایشان با بیان این که از دیگر مسائل اقتصادی کشور، توجه به اقتصاد آب است. ما در سنوات آینده مشکل آب داریم. منابع آب زیر زمینی کم بوده و آلان خیلی کم شده است. در بسیاری از نقاط کشور مشکل کمبود آب و خشکسالی وجود دارد، در آینده با مشکل مهاجرت روبرو خواهیم شد، باید فکری برای این مسئله کرد.

معظم له اظهار داشت: برخی از محصولات در کشور که باعث هزینه زیاد آب می شود، باید کشت و تولید آن جلوگیری شود و لازم است این محصولات از خارج کشور وارد شود. یک سری محصولاتی که کم آب هستند و محصولات استراتژیک را بکاریم و به تناسب امکاناتی که داریم بکاریم و تولید کنیم.

یک امر مهم، منابع آبی است که باید آب ما را تامین کند، به واسطه گرم شدن زمین و کمبود بارش برف و باران کم شده، اما به لطف خداوند در شمال و جنوب کشور دریا است. در کشورهای عربی تبدیل آب شور به شیرین انجام می­شود و آب خلیج فارس بسیار شور شده و فایده ندارد. لذا در چابهار که به اقیانوس هند اتصال دارد، بسیار مناسب است برای تبدیل آب شور به آب شیرین؛ انتظار از شما این است با یک طرح این کار انجام شود.

 لازم به ذکر است در ابتدای این دیدار جناب آقای دکتر پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصاد مجلس شورای اسلامی در گزارشی از طرح بانکداری اسلامی را بیان کردند که در سال 62 بعد از جمهوری اسلامی قانون عملیات بانکداری بدون ربا به صورت موقت تصویب شدکه همان هم انجام نشد و امروز یکی از چالشهای

اصلی کشور ما مسائل بانکی است. لذا ما طرح پیش نویس طرح بانکداری اسلامی را شروع کردیم.

 

 

 

تعداد امتیازات: (0) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (234)
گروه خبر: اخبار
کد خبر: 3425
  • بیانات حضرت آیت‌الله علوی بروجردی (دامت بركاته) در جمع رياست محترم و هيئت رئيسه و برخي از اعضاء كميسيون اقتصادي مجلس

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.

 

 

 

 

قم خیابان انقلاب کوچه شماره 6 بیت آیت الله العظمی بروجردی دفتر حضرت آیت الله علوی بروجردی تلفن : 13 -02537700211 دورنگار:02537700214