يکشنبه 28 آبان 1396
اخبار
14

بیانات حضرت آیت الله علوی بروجردی در دیدار با حجت الاسلام سید جلال صالحی مسئول حوزه علمیه آیت الله صالحی مازندرانی و هيئت همراه

بیانات حضرت آیت الله علوی بروجردی در دیدار با حجت الاسلام سید جلال صالحی مسئول حوزه علمیه آیت الله صالحی مازندرانی و هيئت همراه


آیت‌الله سید محمدجواد علوی بروجردی ظهر امروز در دیدار با حجت الاسلام سیدجلال صالحی مسئول حوزه علمیه آیت الله صالحی مازندرانی که در بیت آیت الله العظمی بروجردی برگزار شد  ضمن تبریک اعیاد شعبانیه اظهار کرد: کار برای ایجاد حوزه علمیه کاری برای سرمایه شیعه محسوب شده و این بنیادی است که از عصر امامان معصوم (ع) برای ما باقی‌ مانده است. حوزه علمیه، بنیادی است که از عصر معصومین (ع) آغاز شد، اگرچه جلوه گری آن از دوره امام محمد باقر(ع) بود.

ایشان تصریح کرد: در دوران امام سجاد (ع) شرایط سختی در جامعه حاکم بود، لذا فعالیت حوزه در روزگار امام سجاد(ع) به صورت دیگری ظهور و بروز داشته است، بعد از آنکه به واسطه امنیتی بودن فضا، حکومت مانع فعالیت حضرت می شود، آن امام همام غلامان و کنیزانی را می خریدند و بعد از تربیت علوم دینی، آنها را آزاد می کردند.

این استاد برجسته حوزه علمیه قم افزود: امام باقر(ع) با ضعیف شدن بنی امیه دست به کار شدند و در ابتدا جوانانی که عمدتا بچه سنی بودند نظیر زراره و محمد بن مسلم گرد ایشان جمع شدند و وجود مقدس امام باقر(ع) از این افراد، سرمایه های بزرگی ساختند که امام صادق(ع) درباره این افراد می فرمایند «اگر اینها نبودند آثار پدرم ـ یا در حدیث دیگر ـ آثار اهل بیت و نبوت از بین می رفت». لذا در این عصر تربیت عالمان دینی به صورت جدی‌تر صورت گرفت و اکنون این میراث به دست ما رسیده و باید نسبت به حفظ آن کوشا باشیم.

آیت الله علوی بروجردی تصریح کرد: میراث حوزه علمیه برای ما باقی مانده است و بعد از دوران غیبت کبری، همیشه کار اصلی که بزرگان ما برعهده داشتند کار حوزه بوده است و باید افراد تربیت شوند تا به کار مردم رسیدگی کنند.

وی افزود: کسی که به عنوان یک عالم دینی در مسجد و شهرها به مردم خدمت می­کنند، باید قبل از آن در حوزه ها تحصیل کنند و در حوزه های علمیه ما بزرگانی هستند که به تربیت طلاب اهتمام دارند.

آیت‌الله علوی بروجردی با اشاره به اینکه در گذشته حوزه علمیه به صورت متمرکز در یک نقطه نبود، عنوان کرد: در شهرهای حله، بغداد، اصفهان و سایر نقاط ایران مدارس علمیه برپا بود و در این راستا می‌توان گفت که حوزه‌ها بزرگ‌ترین عامل برای حفظ و نگهبانی عقاید در طول تاریخ بودند

 حوزه های علمیه بزرگ ترین عامل نگهبانی از عقاید مردم هستند

تولیت مسجد اعظم قم با بیان اینکه حوزه ها در طول تاریخ بزرگ ترین عامل برای حفظ عقاید در بین مردم ما بوده اند، گفت: در حوزه های ما فقط تحصیل، موضوعیت نداشت و تهذیب هم بوده است؛ تاثیر علوم ما در سایه تهذیب میسر است.

وی با تأکید بر اینکه علوم حوزوی علوم مقدسی است، بیان کرد: این علوم مقدس باید در دل‌های پاک و نورانی ریخته شود و در این راستا باید یادآوری کرد که شان حوزه‌های علمیه در طول تاریخ بسیار والا و پراهمیت بوده است.

 آیت الله علوی بروجردی با بیان اینکه شان و منزلت حوزه های علمیه در طول تاریخ برای ما بسیار مهم بوده است، اظهار داشت: یکی از مشکلات امروز این است که حوزه در قم عظیم و گسترده شده و امکانات بسیاری در اختیار طلاب وجود دارد   و این مسئله مشکلاتی را در حوزه های بلاد ایجاد کرده است و براین اساس، حوزه شهرستان ها مجبور هستند امکانات بیشتری تهیه کنند تا طلاب در شهرستان ها و مراکز استان ها بمانند. از این رو طلابی که برای تحصیل به قم می‌آیند، به شهرها و روستاهای خود باز نمی‌گردند در حالی که این یک معضل بزرگ است و باید هر منطقه حوزه علمیه خاص آن منطقه را داشته باشد.

 انتقاد از بروکراسی اداری در حوزه

ایشان با بیان اینکه به تجربه ثابت شده طلبه در تمام دوره سطح تا خارج در شهرستان پیشرفت بیشتری دارد، ابراز داشت: امروز همان مشکلاتی که در وضعیت اداره کشور داریم، در حوزه قم هم وجود دارد؛ همان بروکراسی اداری در قم ما هم وجود دارد و مدیریت اینجا چند هزار کارمند شده است.

این استاد برجسته حوزه علمیه تصریح کرد: حوزه های علمیه در بلاد پایگاه دین است و اگر به آنها ضربه وارد شود، به عقاید مردم لطمه وارد می شود.

 اهتمام آیت الله العظمی بروجردی به حوزه شهرستان ها

آیت الله علوی بروجردی با اشاره به اهتمام زیاد مرحوم آیت الله العظمی بروجردی به بلاد، گفت: ایشان در مناطقی که حوزه وجود نداشت و علمای بزرگی نبودند، اساتید حوزه را اعزام می کردند و آنها را تشویق به ایجاد حوزه می کردند و اجازه وسیع در هزینه حوزه می دادند.

معظم له افزود: مرحوم آیت الله العظمی بروجردی در منطقه کرمانشاه مدرسه علمیه ساختند و اساتید و طلبه را نیز از قم اعزام کردند؛ همچنین به مرحوم حجت الاسلام والمسلمین فلسفی دستور دادند 40 روز در کرمانشاه اقامت کند و ایشان شب ها در محلات مختلف شهر منبر می رفت تا مردم را با اهمیت و جایگاه حوزه آشنا کند.

آیت الله علوی بروجردی تصریح کرد: بنابراین بهتر و مناسب است مبلغین و طلبه ها در هر منطقه تربیت شوند تا افراد و مبلغین مطابق با خوی هر منطقه تربیت شوند و طلاب برای دوره خارج وارد قم شوند حوزه های شهرستان ها باید به گونه ای ثاتیرگذاری داشته باشند که طلاب بعد از اتمام دوره خارج به شهرستان ها بازگردند.

آیت الله علوی بروجردی افزود: بزرگانی از بلاد و فضلایی در قم هستند، اگر در اینجا تدریس و تحقیق داشته باشند، خیلی خوب است اما اولویت در این است همین تدریس را در شهر خودشان داشته باشند و به مردم هم خدمت کنند.

ایشان تصریح کرد: البته مشکلاتی در اعزام افراد نیز وجود دارد ولی همت شما به نحوی باشد که همچون گذشتگان که در کار خود موفق بودند، شما هم موفق باشید؛ به تربیت اساتید و تهذیب طلاب، عنایت داشته باشید و به گونه ای عمل شود که طلاب در طول تابستان به شهر خود برگردند و علاقه آن ها به منطقه خود محفوظ بماند.

مازندران با توجه به فداکاری ها و حماسه هایی که آفریده، برای شیعیان اهمیت دارد و مردم آن استان افرادی اهل تفکر هستند که نیاز به علما دارند؛ مساجد زیادی در آن منطقه وجود دارد که امام جماعت در خور آن محیط ندارد.

وی با بیان این که طلاب و ائمه جماعات باید رابطه صمیمی با مردم منطقه داشته باشند، بیان داشت: متأسفانه ارتباط نزدیک طلاب با مردم دارد از بین می رود و کارها قانونی و سازمانی شده است؛ چنین ارتباطی مناسب نیست و حوزه باید اصل خود را حفظ کند.

 انتصاب یک امام جمعه برای تامین نیاز مردم کافی نیست

آیت الله علوی بروجردی با بیان اینکه انتصاب یک امام جمعه در یک منطقه برای تامین نیازهای آنجا کافی نیست، افزود: امام جمعه مقام رسمی و محترم است و هماهنگی و همکاری باید باشد اما باید به علمای بلاد بهاء داده شوند در حالی که ما بهاء نمی دهیم؛ بلاد دارد از علما خالی می شوند و بعد از رحلت بزرگان در شهرستان ها، انتخاب طبیعی صورت نمی گیرد.

معظم له با بیان اینکه منطقه مازندران برای شیعه اهمیت دارد، گفت: مردم مازندران در طول تاریخ همیشه خدمتگزار شیعه بودند و نیاز به علما دارند در حالی که شهرها در حال خالی شدن است و مساجد زیادی در سطح کشور داریم که امام جماعت شایسته ندارد.

وی افزود: حکومتی شدن کارها صحیح نیست، حوزه باید اصالت خودش را داشته باشد.

این استاد برجسته حوزه علمیه تصریح کرد: تلاش زیادی شده که حوزه های شهرستان ها وابسته به قم شود و از یک ناحیه تصمیم گیری شود، در حالی که این کار صحیحی نیست؛ مقام معظم رهبری از امام راحل نقل می کردند که ایشان گفته بودند بودجه هر محل را خود هرمحل باید تامین کند تا اگر روزی حوزه قم لطمه خورد، حوزه ها شهرستان ها ادامه دهنده راه باشند و مستقل روی پای خودشان بایستند.

 بودجه حوزه را باید مردم تامین کنند نه دولت ها

آیت الله علوی بروجردی با تاکید بر اینکه بودجه مساجد و حوزه ها را باید مردم تامین کنند نه دولت ها حتی دولت جمهوری اسلامی؛ گفت: آمریکا و در لس آنجلس، افراد ایرانی که برای یک موسسه اسلامی کمک کردند و قبض گرفتند، دولت آمریکا این کمک مالی را به عنوان مالیات آنها محاسبه می کند.

وی افزود: دولت و شهرداری ها به جای اینکه پول مسقیم به حوزه و مسجد بدهند تا صدتا حرف هم دربیاید، کمک های مردمی را به عنوان عوارض و مالیات آنها محاسبه کنند تا این گونه استقلال و اصالت حوزه حفظ شود و به مردم راه مسجد، خانه عالم و حوزه یاد داده شود.

آیت الله علوی بروجردی با تاکید بر اینکه حوزه های علمیه باید روی پای خود بایستند، ابراز داشت: هنر مرحوم آیات عظام بروجردی و گلپایگانی این بود که کمک مردم مناطق به حوزه های علمیه و مدارس را به عنوان سهم امام قبول می کردند.

آیت الله علوی بروجردی افزود: یک دولت ممکن است امروز به حوزه بودجه دهد و فردا نخواهد چنین کاری کند؛ حالا حوزه ها باید تعطیل شود؟؛ حوزه کاری به دولت و بودجه دولت ندارد؛ خود سهم امام بزرگترین بودجه بندی برای کار ما بوده است.

 سلایق علمای بلاد اعمال شود

آیت الله علوی بروجردی در ادامه تصریح کرد: علمای بلاد سلیقه های مختلف دارند و همه اینها باید اعمال شود و اینکه سلیقه یک نفر از قم به کل بلاد منتقل شود، کارساز نیست.

ایشان افزود: در زمان مرحوم آیت الله العظمی گلپایگانی ده هزار طلبه در قم داشتیم که 9500 نفر به تبلیغ می رفتند؛ امروز صدهزار طلبه داریم در حالی که ده هزار نفر هم به تبلیغ نمی روند و این مسئله خسارت است؛ مسئله تبلیغ را از دامن مراجع گرفتند و به چند نهاد دادند و مردم استقبال نکردند و مشکل حل نشده است.

آیت الله علوی بروجردی در بخش پایانی سخنان خود با طلب عفو و علو درجات برای مرحوم آیت الله صالحی مازندرانی، خطاب به حجت الاسلام صالحی گفت: از اینکه شما همت کردید و در جایگاه پدر ایستادید، تقدیر می کنم؛ امیدوارم شما با درایت به بهرتین شکل این حوزه مقدسه را مدیریت و سرمایه های دینی مردم را تامین کنید.

وی افزود: ان شاء الله در تامین اساتید، مراقبت از حوزه، تحصیل و تهذیب طلاب موفق باشید؛ همچنین ارتباط خود را با طلابی که به قم می آیند، حفظ کنید.
تعداد امتیازات: (0) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (158)
گروه خبر: اخبار
کد خبر: 3628
  • بیانات حضرت آیت الله علوی بروجردی در دیدار با حجت الاسلام سید جلال صالحی مسئول حوزه علمیه آیت الله صالحی مازندرانی و هيئت همراه

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.

 

 

 

 

قم خیابان انقلاب کوچه شماره 6 بیت آیت الله العظمی بروجردی دفتر حضرت آیت الله علوی بروجردی تلفن : 13 -02537700211 دورنگار:02537700214