يکشنبه 28 آبان 1396
خاطرات کمينه
28

معنویت و ويژگي اخلاقی آیت الله العظمی بروجردی (قدس سره) از زبان آيت الله گرامي (مدظله العالي) 

معنویت و ويژگي اخلاقی آیت الله العظمی بروجردی (قدس سره) از زبان آيت الله گرامي (مدظله العالي)

معنویت و کرامت اخلاقی آیت الله العظمی بروجردی

آیت الله  بروجردی غیر از علم و مدیریت، معنویت عجیبی داشت. برادر آیت الله سلطانی (ما نزد آیت الله سلطانی که خدا او را رحمت کند کفایه خواندیم در راه رفتن، صحبت کردن و نگاه کردن و مبادی آداب بودن بسیار مرد متینی بود و از این جهت کم نظیر بود) معمم نبود. ایشان که در دوایر دولتی بود و شاید نمایندگی هم داشت، آمده بود خدمت آیت الله بروجردی برسد. که آیت الله بروجردی نپذیرفته بود برادر آقای سلطانی مطلب را به آیت الله محسنی ملایری (که زمانی با آیت الله گلپایگانی هم بحث بودند و ایشان معروف به استخاره بود و سابقاً موقعیت علمی خوبی هم داشته است) گفته بود.

آیت الله محسنی چون نزد آیت الله بروجردی موقعیتی داشت، وقتی خدمت آیت الله بروجردی مشرف شده بود، گفته بود که عموزاده ی شما آیت الله سلطانی خدمت رسیده بودند، ولی توفیق زیارت نیافتند، اجازه می دهید به حضور برسند؟

 آیت الله بروجردی در جواب، بدون توضیح فرموده بود: بله! آقای سلطانی . قوری. قوری. قوری.

 آیت الله بروجردی بسیار با هیبت بود. به هر حال آیت الله بروجردی مانع از این شد که آقای محسنی بپرسد، چرا و معنی این جمله چیست؟ بعداً که از آن جلسه بیرون آمدند، به آقای سلطانی (اخوی مرحوم آقای سید محمد باقر سلطانی) گفته بودند من مطلب را به آقا گفتم، آقا فرمودند: قوری، من نمی­فهمم یعنی چه؟ اخوی آقای سلطانی گفته بود عجیب است! الله اکبر!

مرحوم محسنی ملایری از قول آقای سلطانی برای من نقل کردند: مرحوم آیت الله بروجردی نامه­ای به آقای سلطانی دادند تا آن را به آقای سید محمد بهبهانی پسر مرحوم آقا سید عبدالله بهبهانی که رابط آیت الله بروجردی و دستگاه بود و کارها از طریق ایشان انجام می شد بدهد. آقای بهبهانی این اواخر، در تهران بود. تا اوایل مبارزات در سال چهل ایشان در تهران موقعیت خوبی داشت، لکن با شروع مبارزات به تدریج موقعیتش تغییر کرد و با فوت آیت الله بروجردی مراجع دیگر خیلی او را تحویل نگرفتند. در سال 41 زمانی به مرحوم امام (ره) عرض کردم که آقای بهبهانی قدری در کارها مداخله می­کنند، ایشان خیلی وجهه ای ندارد. مرحوم امام (ره) به من فرمودند: ما از ایشان بدی ندیدیم. این جمله­ای بود که امام به من فرمود. به هر حال، معروف بود که آقای بهبهانی در جریان 28 مرداد دخالت داشته است، ولی ایشان این طور فرمود. خلاصه نامه ای را که قرار بود آقای سلطانی به آقای بهبهانی برساند، به منزل می برد و می گذارد  روی تاقچه . كلفت منزل بدون توجه و آگاهی ، كتری یا قوری داغ را روی نامه می گذارد و نامه از قیافه می­افتد و حالت سوختگی پیدا می­کند و کثیف می­شود. آقای سلطانی هم می گوید من با خودم فکر کردم اگر نامه را این طوری ببرم پیش آقای بهبهانی سبک است؛ چون همه آنها می دانستند که آیت الله بروجردی خیلی آداب را رعایت می­کند و روی چنین کاغذی نمی نویسد و اگر بخواهم به آیت الله بروجردی مسترد کنم، آیت الله بروجردی خواهد گفت تو چگونه در امانتی که دادیم، این گونه عمل کردی؟ چون آیت الله بروجردی در این مسئله خیلی حساس بود، بنابر این نامه را همین طور گذاشتم، نه به آقای بهبهانی دادم و نه به آیت الله بروجردی و هیچ کس هم از این قضیه خبر نداشته است. کلفت منزل آقای سلطانی هم نمی دانسته که نامه چیست. حالا آیت الله بروجردی چه طور در آن جلسه سه بار فرموده بود قوری قوری قوری ، این قضیه را خود آقای محسنی برای من نقل کرده بود. کرامت های اخلاقی آیت الله بروجردی را در یکی دو جلسه نمی­توان گفت. اجمالاً مرحوم آقا شیخ حسنعلی نخودکی که همه او را به عنوان صاحب کرامت می شناختند، خود از مریدان مرحوم آیت الله بروجردی بود.

بعضی از آقایانی که خدمت ایشان بودند، برایم نقل کردند که آیت الله بروجردی در این اواخر فرموده بود: بخواهیم پیش خدا برویم، نمی دانم چه عملی داریم که برویم. شخصی گفت: آقا شما مقام مرجعیت دارید، شما در سامرا برای شیعیان کار کردید. حوزه اداره کردید، مسجد اعظم ساختید، فلان جا فلان کار را کردید. آیت الله بروجردی در جواب فرموده بود: آن ها که گفتید، کاری نیست! شخصی گفت: شما تهذیب الوسائل را نوشتید و این کار بر اساس روایات اهل بیت (علیهم السلام) است.  آیت الله بروجردی فرمود: امیدواریم. بعد به سیدی که از بستگان خودشان بود نگاه کرده و فرموده بود: آقا شما هم حرفی بزن. آن آقا سید گفته بود من عرضی ندارم جز روایتی از جدتان (ظاهراً روایت از امیرالمومنین(ع) است) که فرموده است: «اخلص العمل فان الناقد بصیر بصیر»  عملت را خالص کن. آن نقادی که باید اعمال انسان را بنویسد خیلی دقیق است. آیت الله بروجردی خیلی تحت تاثیر قرار گرفتند و اشک در چشمانشان جمع شد. بعد هم مکرر این حدیث را می خواندند. معنویت آیت الله بروجردی خیلی زیاد بود.

........................................................................

منبع: خاطرات آیت الله محمد علی گرامی(مدظله العالي)،ص118.

تعداد امتیازات: (0) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (223)
کد خبر: 2258
  • معنویت و ويژگي اخلاقی آیت الله العظمی بروجردی (قدس سره) از زبان آيت الله گرامي (مدظله العالي)

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.